Home JOCURI DE CUVINTE Alte cronici

 

 

 

TURNEE MEMORABILE DE SCRABBLE

Jurnal de Mihai Covaciu
 

Covasna 1985 partea A II-a Partea  I, a III-a, a IV-a

 

 

            DATA: 29 aprilie 1985, lapoviţă şi ninsoare…

            Primul concurs cu PARTICIPARE MASIVĂ (29 de concurenţi).

            EXTRAGERE SELECTIVĂ, CU FORME FLEXIONARE.

            Arbitrul principal Nicolae OPRIŞIU – ajutat de arbitrii secunzi Pamfil BREZAI, Niculae MIHAI, Gabriela ALDEA, Mirela ALDEA, Nicoleta URIANU şi mai ales de… Karoly SZOMBATY (loco) – a făcut o demonstraţie de operativitate în conducerea jocului.

 

            … E drept, şi disciplina de concurs a participanţilor a fost desăvârşită la acest prim mare concurs: ineditul şi seriozitatea “atmosferei”, după o noapte pe tren şi un duş binevenit, feţele necunoscute (încă) din jur, marea şi… inhibanta “tablă de demonstraţie” (2,4 x 1,2 m), care în cele din urmă i-a pus în priză deopotrivă şi pe neofiţi, şi pe împătimiţi, apoi “fluturaşii” pentru înscrierea depunerii, seriozitatea şi severitatea arbitrilor (vezi pe impunătorul Pamfil BREZAI, care la 3+1 minute pur şi simplu îţi subtilizează fluturaşul cu depunerea pe jumătate înscrisă – aşa cum i se cere, de altfel, unui bun şi adevărat arbitru, sau pe Niculae MIHAI care uneori se uita şi la ceas când anunţa timpul rămas… sau pe Nicolae OPRIŞIU, înarmat cu 3 dicţionare mari şi 2 mai mici, vigilent la orice invenţie lingvistică –“avertizat”, “depunctat”, “anulat”, “tăiat”, “terminat”! etc…). AŞA DA!

            AŞA NU!: În mod surprinzător (mai ales pentru arbitrul principal!), ocupanţii primelor două locuri în clasamentul concursului au fost Mihai COVACIU şi Bogdan ŢINTEANU din Sfântu Gheorghe !! (În mod sigur ei au fost mai degajaţi de emoţiile unei asemenea confruntări – cu atâtea “nume mari” în scrabble – şi precis mai obişnuiţi cu formele flexionare, singurele uzitate la Sfântu Gheorghe, mai prudenţi cu depunerile-bombă şi, conform tragerii la sorţi, imparţiale, … vecini la mesele de concurs; totuşi, cu aproape 50% din depuneri diferite…)

 

 

            În aceeaşi seară a avut loc Festivitatea de Premiere: UN TORT URIAŞ CU INSCRIPŢIA “SCRABBLE” (cofetarul hotelului îl întrebase în prealabil pe unul dintre copii… cum se scrie corect!…).

           

Capitolul “Amintiri de neuitatconsemnează:

-         Imaginea unui arbitru complet bulversat, încurcat şi fâstâcit că trebuie să-şi premieze… prietenii!

                      

-         Un câştigător totalmente surprins de întregul concurs… de împrejurări (jucase la valoarea lui – cca 1000 de puncte; în schimb ceilalţi – mult sub ceea ce se aştepta de la ei: vezi punctajele faţă de Top). Surprins de asemenea de atitudinea arbitrului-înmânător-de-tort, în faţa căruia era gata să-şi ceară scuze pentru neşansa de a fi… câştigat! (Nicolae OPRIŞIU a declarat că au fost 371 de contestaţii! În realitate n-a fost nici una, în schimb verificarea şi însumarea punctajului s-a făcut de 372 de ori!).

-         În fine, repartizarea tortului, conform documentelor existente, s-a făcut astfel: copiii Ştefan COVACIU, Stanca OPRIŞIU, Victor OPRIŞIU, Nicoleta OPRIŞIU şi Ştefan OPRIŞIU: câte ⅛. Câştigătorii locurilor 1 şi 2: câte o felie (şi aceea oprită în gât – herpes, predispoziţie spre gălbenare). Arbitrul principal al concursului: 1 bucată felie.

-         Iar pe viitor, pentru evitarea surprizelor, arbitrul a hotărât să nu se mai ofere nici un tort câştigătorilor! Astfel încât Marilena, Claudia, Eugenia, Ninel, Viorel şi toţi ceilalţi câştigători au primit câte o placă de faianţă (necomestibilă) şi nu s-au mai lins deloc pe degete!

NOTA FINALĂ: Plăcile respective au fost realizate de cooperativa “Arta Manuală Covaciu”, care şi-a ispăşit astfel “pedeapsa”

 

 

de a-şi fi permis câştigarea unei partide absolut insignifiante, de altfel…

 

P.S.  În ziarul local, la rubrica vânzări-cumpărări a apărut următoarea ştire: căutăm o altă secretară pentru redactarea JURNALULUI TABEREI DE LA COVASNA ’85, semnată O.N.M.!! Primele cercetări conduc spre ipoteza că în spatele acestor iniţiale s-ar ascunde Oprişiu Nicolae Magnificul. Dar, asaltat de reporteri, acesta a refuzat să facă dezvăluiri…

 

Mihai COVACIU

Bogdan ŢINTEANU

Ninel ALDEA

CLASAMENT

15.

Dan URSULEANU, Bucureşti

731

 

 

1.

Mihai COVACIU, Sf. Gheorghe

1010

16.

Sorin RĂDOI, Sibiu

729

2.

Bogdan ŢINTEANU, Sf. Gheorghe

928

17.

Dan Valentin BOTEZ, Braşov

707

3.

Ninel ALDEA, Bucureşti

906

17.

Ioan TŐRŐK, Cluj-Napoca

707

4.

Vasile TĂNASE, Mediaş

903

19.

Petre EUSIMUGHER, Galaţi

706

5.

Iuliu IOVANOV, Arad

888

20.

Ştefan FAUR, Tg. Jiu

679

6.

Gabriel IONESCU, Bucureşti

859

21.

Andrei FERŢIGAN, Baia Mare

625

7.

Tinel ALDEA, Târgovişte

845

22.

Maria COVACIU, Sf. Gheorghe

574

8.

Gabriel MUREŞAN, Mediaş

828

23.

Lucia BREZAI, Mediaş

561

9.

Viorel NAGHI, Arad

820

24.

Ştefania IORDACHE, Galaţi

557

10.

Gabriel ENE, Bucureşti

807

25.

Aurelian ICHIM, Rm. Sărat

547

11.

Claudia MIHAI, Bucureşti

776

26.

Gheorghe PREDA, Galaţi

515

12.

George IATAN, Braşov

765

27.

Iosif MRAVIOV, Timişoara

495

13.

Octavian CUDALBU, Baia Mare

758

28.

Francisc KONICIKA, Petroşani

486

14.

Alexandru PETRESCU, Bucureşti

757

29.

Iosif BARTHA, Braşov

396

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

IORRTUV

 

Top:

1140

 

A

 

 

 

 

P

A

S

T

R

U

G

I

I

 

 

 

2.

R+EIMNSU

H4

VOTURI

42

 

văzut de Covaciu, Iovanov şi Ursuleanu; depuneri anulate: 5 !!

B

 

 

 

C

E

H

 

 

U

Z

A

 

M

 

 

 

3.

AGIPSTU

9A

RUMENISI

66

s

văzut de N. Aldea, TŐRŐK şi Rădoi; ceilalţi: 32 – 84 p

C

 

 

 

 

 

 

V

O

M

I

T

 

P

 

 

 

4.

CEHMNOU

A5

PASTRUGI

10

 

Ursuleanu depunere anulată, iar 12 concurenţi 15 – 47 p

D

 

 

 

 

 

 

O

 

E

 

 

X

U

 

 

 

5.

MNOU+INP

B4

CEH

66

 

“impus” de Cl. Mihai şi G. Ionescu

E

 

 

S

P

O

N

T

A

N

A

 

U

N

 

 

 

6.

NO+APTUX

13A

IMPUN

36

 

B. Ţinteanu – depunere anulată! Covaciu – ba!

F

 

F

I

E

R

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

7.

ANOPT+AS

12D

XU

46

 

depus de 12 concurenţi, nu şi de primii 2 clasaţi; Naghi = 0

G

 

 

 

 

 

 

F

 

S

 

 

 

D

 

 

 

8.

AFILNT?

E3

SPONTANA

68

s

Covaciu, Ţinteanu, Mureşan şi Naghi; Petrescu = 0

H

 

 

 

V

O

T

U

R

I

 

I

 

E

 

C

 

9.

ABEERRT

7G

FULmINAT

74

s

5 depuneri anulate (din nou Petrescu); T. Aldea şi V. Tănase = Top

 

I

 

 

 

E

 

 

L

 

 

 

N

 

C

 

A

 

10.

AADIMTT

4H

VERTEBRA

98

s

Topul la Ursuleanu; alte 4 depuneri anulate (iar Petrescu…)

J

 

 

 

R

 

 

m

 

 

 

S

 

A

 

L

 

11.

T+ADOPZ?

O4

ADMITA

45

 

din nou 4 depuneri anulate

K

 

 

 

T

 

 

I

 

 

 

E

 

L

 

I

 

12.

DOPT?+IO

B9

UZA

73

 

9 depuneri (de 70 – 73 p) anulate

(Cl. Mihai, Iovanov, Ene, Ursuleanu, Naghi)

L

 

 

 

E

 

 

N

 

 

 

R

 

A

 

B

 

13.

DOP?+ESU

C8

OMIT

30

 

13 concurenţi au depus scrabble!

M

 

 

 

B

 

 

A

 

 

 

A

 

J

 

R

 

14.

ABCEILR

N9

DOSPEaU

73

s

depus de Covaciu, Ionescu şi Petrescu!

N

 

 

 

R

 

 

T

 

D

O

S

P

E

a

U

 

15.

AEEINRS

15H

CALIBRU

72

s

14 concurenţi – scrabble (învaţă repede lumea formele flexionare!)

O

 

 

 

A

D

M

I

T

A

 

E

 

 

 

L

 

16.

AACDEJL

11H

INSERASE

66

s

găsit de L. Brezai, Covaciu, Iovanov, Ichim, Ţinteanu,

Tănase, Mraviov, P. Eusimugher şi Faur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

DCEFGIR

13G

DECALAJE

92

s

singur Botez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.

CCDDGLNO

F2

FIER

34

 

10 jucători; NU – Cl. Mihai, Covaciu, Ursuleanu, Tănase…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.

CCDGNO+V

15H

CALIBRUL

48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Litere rămase:

C C D G N

7C

VOT

41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top

1140

 

 

 

Comentarii după partidă…  

 

 

 

            PARTIDA DE SCRABBLE DUPLICAT DIN 1 MAI 1985, ORA 10.00.

            ARBITRU PRINCIPAL: Dan URSULEANU. Arbitri secunzi: Pamfil BREZAI, Niculae MIHAI, Doina OPRIŞIU.

            EXTRAGERE: selecţionată (3 consoane, 3 vocale şi ce mai pică).

            FĂRĂ FORME FLEXIONARE!!!! (mare excepţie la Covasna, hotărâre luată cu un vot în minus, cu specificarea că unii au lipsit !!!…).

 

 

Ninel ALDEA

Gabriel MUREŞAN

Nicolae OPRIŞIU

 

CLASAMENT

16.

Sorin RĂDOI, Sibiu

852

 

 

1.

Ninel ALDEA, Bucureşti

994

17.

George IATAN, Braşov

849

2.

Gabriel MUREŞAN, Mediaş

956

18.

Gabriel ENE, Bucureşti

839

3.

Nicolae OPRIŞIU, Sf. Gheorghe

949

18.

Ştefan FAUR, Tg. Jiu

839

4.

Viorel NAGHI, Arad

948

20.

Octavian CUDALBU, Baia Mare

831

5.

Aurora VOINESCU, Bucureşti

939

21.

Alexandru MANOLE, Piatra Neamţ

828

6.

Vasile TĂNASE, Mediaş

922

22.

Iosif MRAVIOV, Timişoara

808

7.

Eugenia MIFTODE, Piatra Neamţ

917

23.

Ioan TŐRŐK, Cluj-Napoca

743

8.

Andrei FERŢIGAN, Baia Mare

904

24.

George GURAN, Bucureşti

737

9.

Aurelian ICHIM, Rm. Sărat

903

25.

Marian STĂNCIUCU, Bucureşti

697

10.

Tinel ALDEA, Târgovişte

883

26.

Alexandru GASPAR, Sf. Gheorghe

695

10.

Niculae Ermil EFTIMIU, Giurgiu

883

27.

Lucian MĂNESCU, Constanţa

671

12.

Dan Valentin BOTEZ, Braşov

882

28.

Ştefania IORDACHE, Galaţi

665

13.

Lucia BREZAI, Mediaş

879

29.

Petre EUSIMUGHER, Galaţi

523

14.

Alexandru PETRESCU, Bucureşti

870

30.

Gheorghe PREDA, Galaţi

513

15.

Claudia MIHAI, Bucureşti

858

31.

Marilena PANAIT, Piatra Neamţ

abandon

 

            Notă. Surprind poziţiile nesatisfăcătoare ale unora care adoră… formele NEflexionare: Alexandru PETRESCU, (loc 14, fără avertisment sau anulări), Claudia MIHAI (un “0” în turul 6) şi Marilena PANAIT… (apoi Gheorghe PREDA, Alexandru MANOLE, Tinel ALDEA, Dan Valentin BOTEZ, chiar Gabriel ENE etc…).

 

            Recomandare: Treceţi pe FLEXIONARE!!!

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

AACMOPX

 

Top:

1097

 

A

 

 

 

 

 

 

 

C

 

 

 

H

O

P

A

 

2.

AMP+DEET

8H

COXA

26

 

solo Gheorghe PREDA

B

 

S

 

 

 

 

D

I

S

C

U

I

R

I

 

 

3.

EPT+EILZ

7I

DAME

31

 

Tănase, Faur, Guran şi Miftode: zero!

C

 

T

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

EPT+FOPU

9G

ZILE

43

 

 

D

J

I

A

N

A

 

 

B

I

N

A

R

E

 

 

 

5.

EOPT+ELN

6L

PUF

30

 

 

E

 

R

 

 

M

O

T

A

N

E

L

 

 

 

 

 

6.

P+ACILTU

N2

TELEFON

28

 

Mraviov şi Mureşan; încă nici un SCRABBLE – joc pietros!

F

 

V

 

 

A

F

I

N

 

G

 

 

 

 

 

 

7.

AEGNNOT

07

LAPTUCI

85

s

Voinescu şi Tănase, dar încă 19 concurenţi

au depus scrabble; în fine…

G

 

U

G

E

R

 

 

 

Z

A

 

 

 

 

 

 

8.

NO+AALMT

10D

NEGAT

45

 

 

H

P

r

A

V

 

 

 

C

I

T

 

 

S

 

 

 

9.

A+AIIJNR

E5

MOTANEL

40

 

s-a pisicit… Alexandru PETRESCU (solo)

I

 

I

 

 

 

 

D

O

L

 

 

 

C

 

 

 

10.

IR+STUV?

D1

JIANA

53

 

 

J

 

 

 

 

 

 

A

X

E

 

 

 

R

 

 

 

11.

ACFIINP

2B

STIRVUrI

110

s

24 de jucători au depus, descătuşaţi, diverse SCRABBLE

K

 

 

 

 

 

 

M

A

R

E

E

 

U

T

 

 

12.

CIP+ABER

F5

AFIN

62

 

 

L

 

 

 

 

 

P

E

 

 

 

 

 

M

A

 

 

13.

CP+AMRUV

D8

BINARE

70

 

 

M

 

 

 

 

 

U

 

 

 

 

 

 

B

U

 

 

14.

CMRU+BIS

H1

PrAV

60

 

a zis-o pe “bănăţeneşte” Viorel NAGHI (solo)

N

 

T

E

L

E

F

O

N

 

 

 

 

I

R

 

 

15.

CDEIORS

13H

SCRUMBII

90

s

20 de concurenţi au depus acest scrabble

O

 

 

 

 

 

 

L

A

P

T

U

C

I

 

 

 

16.

EDRS+CER

8A

CIOBAN

42

 

doar 6… s-au dus la oi; restul, 25 – 27 p…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

CDRS+IIU

K7

MAREE

30

 

Voinescu şi Manole, dar păcat de vocale!

 

Total 4 SCRABBLE şi un TOP de 1097 puncte. Nu-i păcat ?!…

 

 

 

18.

EHPORS?

B7

DISCUIRI

72

s

13 concurenţi, şi culmea că n-au tangenţă cu agricultura…

 

 

 

19.

ERS+AGTU

A12

HOPA

95

 

uite aşa se fac punctele!

 

 

 

20.

ASUT+NRT

G2

UGER

56

 

 

 

 

 

 

 

14K

TAUR

29

 

 

 

 

 

Litere rămase:

N S T

 

Top

1097

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            PARTIDA DE SCRABBLE DUPLICAT PE ECHIPE, 2 MAI 1985, ORA 18.00

            ARBITRU PRINCIPAL: Tinel ALDEA. Arbitri secunzi: Maria COVACIU, Niculae MIHAI, Pamfil BREZAI, Nicoleta URIANU, Mirela ALDEA, Gabriela ALDEA.

            EXTRAGERE SELECTIVĂ, CU FORME FLEXIONARE.

 

            La iniţiativa lui Dan URSULEANU (omul cu sacoşa verde),  susţinută din plin de mai toţi colegii din Tabără – s-a organizat o partidă de SCRABBLE DUPLICAT PE ECHIPE de 2-3 concurenţi, grupaţi pe localităţi, şi nu numai (afinităţi, interese…, camere etc.).

După cum s-a putut constata, acest gen de concurs este tare gustat de participanţi (cu excepţia lui Tinel ALDEA, care nu-şi poate găsi parteneri «pe măsură»!).

            Dacă aveţi timp şi încercaţi să refaceţi azi jocul, veţi observa că este foarte greu să mai găsiţi ceva peste depunerea-top, spiritul de echipă şi completarea defectelor reciproce (neatenţie, cunoaşterea dicţionarelor etc.)… storcând cam tot ce putea fi stors la fiecare depunere. Şi totuşi, “balonul” a fost… rotund şi de-astă dată, de necrezut fiind că o echipă formată din… cutare şi cutare “somitate scrabble” să nu vadă depunerea-top. Dar poate tocmai în asta constă frumuseţea jocului – şi, am spune, marea diferenţă faţă de… rebus. SCRABBLE = DIALOG (plin de vervă, sclipitor uneori, sportiv, competitiv; REBUS = MONOLOG (matematic, artistic, cum vreţi să-i spuneţi, tot degeaba…).

 

 

 

 

MEDIAŞ

REBUS

BUCUREŞTI  I

 

CLASAMENT

11.

ARAD II

Leontin Dimitru MOŢ

Lucian MOŢIU

936

1.

MEDIAŞ

Gabriel MUREŞAN

Vasile TĂNASE

Lucia BREZAI

1028

12.

BUCUREŞTI VI

Carmen PETRESCU

Aurora VOINESCU

914

2.

REBUS BUCUREŞTI

Alexandru PETRESCU Ninel ALDEA

Mihai DUDEA

1026

13.

BUCUREŞTI V

Serghei PETROVICI

Marian STĂNCIUCU

910

3.

BUCUREŞTI I

Valentin CRĂCIUNICĂ

Bogdan ALUPEI

Ştefan PALL

1015

14.

BAIA MARE

Octavian CUDALBU

Andrei FERŢIGAN

892

4.

BUCUREŞTI IV

Claudia MIHAI

Dan URSULEANU

1010

15.

BRAŞOV + GALAŢI

Dan Valentin BOTEZ

Gheorghe PREDA

Ştefania IORDACHE

883

5.

ARAD I

Viorel NAGHI

Iuliu IOVANOV

1007

16.

TIMIŞOARA

Ilie SOCOLOV

Iosif MRAVIOV

Ionel Dorel FLOREA

861

6.

BUCUREŞTI III

Victor BUDULACHE

Ioan BĂNCESCU

986

17.

CARANSEBEŞ

Gelu CRUCERIU

Dragomir RUSALIN

849

6.

PIATRA NEAMŢ

Marilena PANAIT

Eugenia MIFTODE

Alexandru MANOLE

986

18.

RÂMNICU SĂRAT + BUZĂU

Aurelian ICHIM

Gheorghe MIHAI

844

8.

COVASNA

Nicolae OPRIŞIU

Mihai COVACIU

Alexandru GAŞPAR

971

19.

TÂRGU JIU + PETROŞANI

Ştefan FAUR

Francisc KONICIKA

839

9.

BUCUREŞTI II

Gabriel ENE

Gabriel IONESCU

George GURAN

955

20.

CLUJ-NAPOCA

Ioan TŐRŐK

764

10.

SIBIU

Tudor CANŢER

Grigore Radu SCURTU

Sorin RĂDOI

946

21.

GIURGIU + FETEŞTI + CONSTANŢA

Niculae Ermil EFTIMIU

Petre VASILACHE

Lucian MĂNESCU

753

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

ADIMRUV

 

Top:

1136

 

A

S

T

r

O

F

E

 

S

 

 

T

U

N

D

E

 

2.

RU+INOSZ

H4

VIDAM

48

 

văzut de MEDIAŞ şi BUCUREŞTI III

B

 

 

 

 

I

 

 

T

 

H

A

M

 

 

 

 

3.

AEIJNTT

7G

NAZUROSI

79

s

idem, doar cele două echipaje

C

 

 

 

 

N

 

 

A

B

E

R

A

N

T

I

 

4.

T+EIFNRU

O6

TINJEA

63

 

 

D

 

 

 

P

E

 

 

F

 

L

E

R

 

 

 

 

5.

ADFIIST

5A

FINETURI

80

s

 

E

 

 

 

O

T

 

 

I

 

 

 

 

 

 

C

 

6.

AELMOSV

8A

STAFIDIM

133

s

solo BRAŞOV-GALAŢI; restul scrabble 82 – 99 p

F

 

 

 

C

U

 

 

D

 

 

 

 

 

 

R

 

7.

E+ABINRT

12J

SOLVAM

63

 

solo COVASNA

G

 

 

 

 

R

 

N

I

 

 

 

 

 

 

A

 

8.

ADEIGUX

C8

ABERANTI

100

s

GIURGIU = 0; restul scrabble 82 – 88 p

H

 

 

 

V

I

D

A

M

 

 

 

 

 

 

C

 

9.

DEIGU+CC

13M

AX

51

 

 

I

 

 

 

 

 

 

Z

 

 

 

 

 

 

 

U

 

10.

CCU+AART

14K

GIDE

61

 

 

J

 

 

 

 

 

 

U

 

 

C

 

S

 

 

T

 

11.

CEEGLLU

15E

CRACUTA

81

s

cine a riscat stă pe “crăcuţă”; restul 31 – 34 p

K

 

 

 

 

 

 

R

 

 

U

 

O

 

G

A

 

12.

EL+ADEHM

10J

CULEGE

34

 

BUCUREŞTI IV şi VI

L

 

B

R

O

S

C

O

I

U

L

 

L

 

I

 

 

13.

EL+EDROU

B10

HAM

73

 

 

M

 

A

E

R

A

 

S

 

 

E

 

V

A

D

 

 

14.

EDOU+NRT

D10

LER

33

 

au “leruit” ARAD I şi SIBIU

N

P

L

a

I

 

 

I

 

 

G

 

A

X

E

 

 

15.

OR+BCISU

A11

TUNDE

33

 

 

O

 

 

 

 

 

T

I

N

J

E

A

M

 

 

 

 

16.

EOPPST?

L2

BROSCOIUL

86

s

orăcăit de COVASNA, MEDIAŞ, REBUS; restul – alt scrabble

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

PP+AAEPR

A1

STrOFE

39

 

recitate de ARAD I, BUCUREŞTI II şi CARANSEBEŞ

 

Notă. Avertismente puţine, contestaţii deloc.

 

 

 

18.

PPP+ILN?

M2

AERA

26

 

solo BUCUREŞTI I; arbitrul nu trebuia

să lase (pentru frumuseţea jocului) 3P  

 

 

 

19.

NPP+CDP

N1

PLaI

35

 

astea nu-s depuneri, ci ţintar…

 

 

 

 

 

4D

POC

18

 

… şi arbitrul opreşte jocul

 

 

 

Litere rămase:

D N P P

 

Top

1136

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

… Sunt de remarcat rezultatele destul de strânse şi diferenţa nu prea mare dintre primii şi ultimii.

            Dar şi mai interesant (de reţinut) e că echipajul REBUS, clasat în final pe locul 2, a cumulat pa parcursul jocului… 3 avertismente, respectiv o penalizare de 5 puncte conform regulamentului, suficient însă pentru a pierde… LOCUL 1 !!!

 

 

 

 

 

Gelu CRUCERIU

Claudia MIHAI

Nicolae OPRIŞIU

Viorel NAGHI

Gabriel MUREŞAN

Marilena PANAIT

Grigore Radu SCURTU

 

 

Clasament general

Anticipaţie

Duplicat

Problemă

TOTAL

1.

Gelu CRUCERIU, Caransebeş

1522

50

994

85

524

 

158,20

2.

Claudia MIHAI, Bucureşti

1354

7

1017

111

671

7

148,20

3.

Eugenia MIFTODE, Piatra Neamţ

1736

111

908

11

443

 

145,20

4.

Nicolae OPRIŞIU, Sf. Gheorghe

1457

27

977

37

803

34

121,20

5.

Viorel NAGHI, Arad

1501

37

717

 

858

49

109,20

6.

Gabriel MUREŞAN, Mediaş

1436

15

993

65

530

1

104,20

7.

Marilena PANAIT, Piatra Neamţ

1588

85

805

 

ab.

-

104,04

8.

Grigore Radu SCURTU, Sibiu

1562

65

915

15

509

 

103,20

9.

Petre VASILACHE, Feteşti-Gară

1186

 

987

50

289

 

73,20

10.

Victor BUDULACHE, Bucureşti

983

 

956

28

723

15

66,20

11.

Gabriel IONESCU, Bucureşti

1400

9

941

22

633

6

60,20

12.

Tudor CANŢER, Sibiu

1456

22

871

4

587

5

54,20

13.

Tinel ALDEA, Târgovişte

1303

 

920

18

678

10

51,20

14.

Dan Valentin BOTEZ, Braşov

1081

 

812

 

743

25

48,20

15.

Ilie SOCOLOV, Timişoara

1253

 

892

6

733

19

48,20

16.

Gheorghe PREDA, Galaţi

1451

18

820

 

294

 

41,20

17.

Dan URSULEANU, Bucureşti

1079

 

902

8

674

8

39,20

18.

Matei GALL, Bucureşti

1309

0,5

909

13

552

2

38,70

19.

Leontin Dimitru MOŢ, Arad

1268

 

853

2

687

12

37,20

20.

Dan GHINESCU, Piteşti

1406

12

849

1

516

 

36,20

21.

Gabriel ENE, Bucureşti

1343

6

812

 

568

4

33,20

22.

Bogdan ALUPEI, Bucureşti

1096

 

907

9

0

 

32,20

23.

Ştefan FAUR Tg. Jiu

1363

8

756

 

465

 

31,20

24.

Iuliu IOVANOV, Arad

1406

12

780

 

ab.

-

31,04

25.

Valentin CRĂCIUNICĂ, Bucureşti

1099

 

895

7

77

 

30,20

26.

Andrei FERŢIGAN, Baia Mare

1340

5

798

 

421

 

28,20

Sorin RĂDOI, Sibiu

1322

2

742

 

556

3

28,20

Vasile TĂNASE, Mediaş

1297

 

872

5

0

 

28,20

29.

Lucia BREZAI, Mediaş

1323

3

695

 

427

 

26,20

Serghei PETROVICI, Bucureşti

1150

 

856

3

525