Home JOCURI DE CUVINTE Alte cronici

 

 

 

TURNEE MEMORABILE DE SCRABBLE

 Jurnal de Mihai Covaciu
 

Covasna 1985 partea a IV-a Partea I, a II-a a III-a

 

  

            DESFĂŞURATĂ ÎN 6 MAI 1985, orele 15.00, LA COVASNA.

            EXTRAGERE SELECTIVĂ, CU FORME FLEXIONARE.

            ARBITRATĂ de Ninel ALDEA, ajutat Dan URSULEANU, Mirela ALDEA, Carmen OPRIŞIU şi Gabriela ALDEA.

Echipa de arbitri

 

            TOP-ul obţinut la Covasna: 1.120 puncte. Se poate obţine mai  mult? La “cald” – deci la faţa locului şi în condiţii de concurs – când arbitrii îţi smulg “fluturaşul” din mână, când toţi zumzăie în jur, se agită, unii îşi dau ifose pentru ultima depunere reuşită, alţii şi-ar da palme că n-au văzut-o, dar toţi vociferează şi implicit… participă, plus copiii concurenţilor care intră în sală şi trebuie să fii atent ce fac sub masă sau ce mai răstoarnă, să fii atent să plăteşti cafeaua şi să te înscrii în timpul de joc, chiar după ce ai modificat propria-ţi depunere în favoarea unui… zvon venit din sală, sau să protestezi că nu tu ai scornit cuvântul respectiv, obligând arbitrii să mai parcurgă încă o dată – şi mai atent dacă se poate – toate cele trei dicţionare, să mai auzi dulcele pleznit al palmelor peste frunte pentru calculul greşit al punctajului, care mai scade, prin avertisment, câteva puncte, cu care cu siguranţă vei pierde locul mult muncit etc., etc… Acolo, deci, la Covasna, acesta a fost clasamentul:

 

1.

Viorel NAGHI

917

2.

Aurora VOINESCU

849

3.

George IATAN

827

  … şi în ordine:

 

            Nicolae OPRIŞIU (803), Alexandru PETRESCU (785), Iuliu IOVANOV (734), Tinel ALDEA (730), Ovidiu OPRIŞIU (717), Niculae Ermil EFTIMIU, Gabriel ENE, Petre EUSIMUGHER, Ionel Dorel FLOREA, Francisc KONICIKA, Ştefan PALL (n-am mai dat, din jenă, punctajele…).

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

AAINPTV

 

Top:

1120

 

A

 

 

 

 

 

 

 

S

 

 

 

 

G

R

I

 

2.

AFILPRU

H4

VINATA

42

 

 

B

 

 

 

 

 

 

 

E

 

B

E

C

H

E

R

 

3.

AILMRTU

G5

PUFAI

47

 

T. ALDEA şi N. E. EFTIMIU

C

 

 

 

 

 

 

 

C

 

 

 

 

E

C

 

 

4.

ABEENPR

10G

MIRATUL

93

 

solo N. Oprişiu

D

 

 

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

R

 

F

 

5.

AACEJP?

L8

BRUNE

44

 

 

E

 

 

 

 

 

 

 

N

 

 

 

d

I

 

O

 

6.

AIMNTUZ

12E

dECAPAJE

66

s

2 buletine anulatre

F

 

 

 

 

 

P

 

D

 

 

 

E

L

 

S

 

7.

ALMMNUU

8K

ZBATI

66

 

3 buletine anulate

G

 

 

 

 

P

U

F

A

I

M

 

C

A

S

T

 

8.

LMNNOU?

K5

AMUZ

32

 

 

H

 

 

 

V

I

N

A

T

A

I

 

A

 

I

E

 

9.

AEGHIRS

O4

ANONIMUL

60

s

A. Voinescu şi G. Iatan; ceilalţi max. 27 p!

I

 

 

X

U

 

 

 

 

 

R

 

P

 

C

 

 

10.

AEGHILR

N2

SIRAG

93

 

T. Aldea şi O. Oprişiu

J

 

 

 

 

P

O

D

 

 

A

S

A

 

R

 

 

11.

CIILRSU

13A

GHERILA

106

s

3 buletine anulate

K

 

 

 

 

A

M

U

Z

 

T

I

J

 

I

 

 

12.

BCDEEOR

14G

SICRIUL

62

 

N. Oprişiu şi A. Voinescu

L

 

 

 

 

 

 

 

B

R

U

N

E

 

U

D

 

13.

DEFNOST

B10

BECHER

82

 

solo N. Oprişiu

M

 

O

V

E

 

 

D

A

 

L

E

 

 

L

A

 

14.

CDENOOS

15D

FOSTE

70

 

Iatan, Konicika şi Naghi; 8 de zero (FEST!!)!

N

 

S

I

R

A

G

 

T

 

 

 

 

 

 

N

 

15.

CEINOPS

8A

SECONDAT

30

 

solo G. Ene

O

T

T

 

A

N

O

N

I

M

U

L

 

 

 

T

 

16.

ACDNOPT

11J

SINE

37

 

Iovanov şi Voinescu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

CEOOPRV

15L

DANT

28

 

 

 

Buletine anulate: Naghi, Voinescu, Iatan, Petrescu, Eftimiu, Florea (1), Iovanov, T. Aldea, Ene, Eusimugher, Konicika (2), N. Oprişiu (3), O. Oprişiu şi Pall (4).

 

 

 

18.

CDIOPRT

M2

OVE

42

 

T. Aldea şi A. Voinescu

 

 

 

19.

CDOPTUX

A13

GRI

41

 

 

 

 

 

20.

CDOPPTT

I3

XU

30

 

Toţi, mai puţin Eusimugher

 

 

 

21.

CDPTT

J5

POD

20

 

 

 

 

 

22.

CDP

O1

TT

9

 

solo Petrescu

 

 

 

 

 

M7

DA

 

 

 

 

 

 

 

 

6F

PUN

 

 

 

 

 

 

 

C13

EC

18

 

T. Aldea şi N. Oprişiu

 

 

 

 

Top

1120

 

 

           

 

 

            DESFĂŞURATĂ ÎN 7 MAI 1985, ORA 16.00.

            EXTRAGERE SELECTIVĂ, CU FORME FLEXIONARE.

            ARBITRU PRINCIPAL: Ovidiu OPRIŞIU, ajutat de Carmen OPRIŞIU, Mirela ALDEA şi Gabriela ALDEA.

 

            Partida se remarcă prin… foarte multe depuneri anulate – N. Oprişiu, Naghi (1), T. Aldea, Petrescu (2), Iovanov, Iatan (3), Mihai Covaciu (4) – şi foarte multe avertismente (Ursuleanu –40, Iatan –30, Naghi –25, Ene, T. Aldea, N. Aldea, Euşimugher –10, Eftimiu, Covaciu şi Iovanov –5p)…

 

Clasament

1.

Nicolae OPRIŞIU

1164

2.

Viorel NAGHI

1125

3.

Gabriel ENE

1084

 

4. Ninel ALDEA (1078), 5. Dan URSULEANU (1024), 6-7. Maria COVACIU şi Alexandru PETRESCU (968), 8. Tinel ALDEA (918), George IATAN (879), 10. Ştefania IORDACHE (866), 11. Niculae Ermil EFTIMIU (825), 12. Petre EUSIMUGHER (794), 13. Iuliu IOVANOV (765), 14-16. Mihai COVACIU, Ionel Dorel FLOREA şi Francisc KONICIKA (abandon).

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

DEGILOS

 

Top:

1289

 

A

 

 

 

C

O

N

T

R

a

S

T

 

C

 

 

 

2.

ADGIPRU

H4

GELOSI

46

 

toată lumea, excepţie Konicika

B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

U

 

U

 

 

 

3.

EIIPRSX

G6

AGUD

52

 

 

C

 

S

P

A

L

A

T

I

 

O

F

 

R

 

 

 

4.

IIMNSUZ

5H

EXPRESII

86

s

 

D

 

 

 

 

 

 

 

C

A

R

A

V

a

N

E

 

5.

AEHIMNS

6M

UZI

67

 

 

E

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

I

T

 

 

 

6.

ABINOPR

O4

HIISEM

84

 

solo N. Oprişiu; Covaciu IHIISEM = 0!

F

 

A

P

R

O

B

 

 

 

V

I

D

A

M

 

 

7.

EFIINUV

F2

APROB

63

 

N. Aldea, Ursuleanu, Iovanov şi N. Oprişiu

G

 

 

 

 

 

A

G

U

D

E

I

 

T

 

 

 

8.

AFIINTU

10F

VEI

55

 

iar N. Aldea şi N. Oprişiu

H

 

 

 

G

E

L

O

S

I

I

 

D

E

M

N

 

9.

AABDNTU

11A

TUFANII

102

s

solo Naghi

I

 

 

L

A

X

E

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

ACENRV?

N9

ABUNDAT

123

s

 

J

 

 

 

 

P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C

 

11.

CEIJPOS

D8

CARAVaNE

82

s

 

K

 

 

 

 

R

 

 

 

 

C

 

 

 

 

O

 

12.

AAILPST

15J

COJITE

75

 

 

L

 

 

P

R

E

L

U

A

T

E

 

 

 

 

J

 

13.

AELPRTU

C2

SPALATI

70

s

cam toţi

M

 

 

 

 

S

U

N

 

 

R

 

 

 

 

I

 

14.

DFIORSU

L3

PRELUATE

83

s

Petrescu şi G. Ene

N

 

 

 

 

I

Z

 

 

A

B

U

N

D

A

T

 

15.

CDIRTTU

10A

SFOR

63

 

sforăit în duet de Naghi şi Iordache

O

 

 

 

H

I

I

S

E

M

 

 

 

 

 

E

 

16.

ACERTTU

12D

VID

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

AELNNRT

13A

CURATATE

81

s

 

 

 

 

 

18.

CNNORT?

I3

LAXE

36

 

 

 

 

 

19.

CDMMNNR

A4

CONTRaST

24

 

 

 

 

 

20.

CMNR

H12

DEMN

30

 

au fost demni Ursuleanu, Naghi şi Petrescu

 

 

 

21.

CNR

F10

VIDAM

24

 

 

 

 

 

 

 

10K

CERB

 

 

 

 

 

 

 

M5

SUN

19

 

solo Ene

 

 

 

 

Top

1289

 

 

 

 

            DATA: BINEÎNŢELES, 8 MAI 1985.

            CARACTER: DEMONSTRATIV.

            EXTRAGERE: DIRIJATĂ PÂNĂ LA SCURT-CIRCUIT!…

            FORME: CELE MAI FLEXIONARE.

            ARBITRU PRINCIPAL: Dan URSULEANU (de la Radio). ALŢI ARBITRI: Ovidiu OPRIŞIU, Carmen OPRIŞIU şi Maria COVACIU.

 

            Senzaţia afternoon-ului:

 

            Prezenţa în sala de concurs (amenajată cu rămurele de brazi, feţe de mese curate, şorţuri noi la personalul de serviciu al restaurantului etc…), în calitate de:

 

INVITAŢI DE ONOARE

 

1-2. Petrică STRĂCHINARU

– Director al Casei de Cultură a Sindicatelor din Sfântu Gheorghe, membru fondator al Cercului de Scrabble din Sf. Gheorghe, mare rebusist şi om de bine.

1-2. Dan MANOLĂCHESCU

– Redactor al ziarului local CUVÎNTUL NOU (cotidian), prieten – de la distanţă – al scrabbliştilor; tot om de bine (şi foarte bine).

 

            Pentru cine n-a fost de faţă la această partidă, facem o propunere constructivă: încercaţi să vă izolaţi într-o cameră (bine aerisită, fără surse de distragere a atenţiei, cu ţigările alături dar fără casetofon şi şpriţ alătuREA), sau, dimpotrivă, cu prietenii şi dicţionarele împreună – şi realizaţi… SCRABBLE cu următoarele grupe de litere: EFILMUS şi ALNOORX !!!

            Dacă reuşiţi în 3+1 minute – sunteţi “cap de serie” la orice concurs “open”! Dacă reuşiţi în câteva ore, nu renunţaţi la această frumoasă pasiune. Iar dacă nu, nu! De acord? (Nu vă uitaţi mai jos, după clasament!) LA MUNCĂ!

 

Clasament

 

1.

Ninel ALDEA

1165

83,04%

2.

Viorel NAGHI

1151

82,04%

3.

Tinel ALDEA

1146

81,68%

4.

Gabriel ENE

1096

78,12%

5.

Alexandru PETRESCU

1010

71,99%

6.

Niculae Ermil EFTIMIU

1003

71,49%

Ninel ALDEA

Viorel NAGHI

Tinel ALDEA

7.

Iuliu IOVANOV

957

68,21%

8.

George IATAN

921

65,65%

9.

Francisc KONICIKA

843

60,09%

10.

Petre EUSIMUGHER

794

56,59%

11.

Vasile POPA

782

55,74%

12.

Mihai COVACIU

*)

 

*) abandon în turul 12, plecat cu invitaţii, înainte de a fi scurtcircuitaţi şi ei

 

            Sincere felicitări! Cât de greu a fost jocul se vede din procentul din top realizat de primii clasaţi.

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

EFILMUS

 

Top:

1403

 

A

I

N

S

E

C

T

A

R

 

 

 

F

I

T

E

 

2.

ALNOORX

H6

SLEFUIM

92

s

L-a văzut T. Aldea

B

 

 

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

 

U

 

 

3.

ACEINST

8A

ROXOLANE

104

s

solo V. Naghi (dar de unde ?!!!)

C

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

P

 

 

4.

ADEGRST

A1

INSECTAR

77

s

toţi au depus scrabble

D

 

 

 

 

 

 

 

O

 

 

G

O

L

I

M

 

5.

CILMNOP

11D

GRADIsTE

118

s

Eusimugher, Iovanov, Eftimiu, G. Ene

E

 

 

 

 

S

 

 

L

 

O

R

 

 

L

 

 

6.

CNPABDE

D11

GOLIM

40

 

doar Ene a mai făcut faţă – solo

F

C

R

U

Z

I

M

E

A

 

H

A

R

P

A

 

 

7.

CPAIRV?

L10

BANDE

46

 

“banda” bucureşteană: N. Aldea, Ene, Petrescu

G

 

 

 

 

 

 

 

N

 

 

D

 

 

R

 

 

8.

ABEISTC

15H

VAmPIR

58

 

Iatan (of corse), Ene şi Petrescu

H

A

 

 

 

 

S

L

E

F

U

I

M

 

E

V

 

9.

CHIOMUR

M4

BISECTa

77

s

T. Aldea şi Naghi

I

V

I

N

D

U

T

A

 

 

 

S

 

 

 

A

 

10.

CIMUREZ

10E

OH

64

 

Naghi a punctat 36!!!

J

e

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

 

 

 

m

 

11.

ADINTUV

F1

CRUZIMEA

80

s

 

K

N

 

 

J

 

 

 

 

 

 

E

 

 

 

P

 

12.

AINTTU?

I1

VINDUTA

72

s

 

L

T

 

 

E

 

 

 

 

 

B

A

N

D

E

I

 

13.

AELPRUT

1H

AVeNTURI

185

s

mai puţin Eusimugher, Covaciu, Iovanov

M

U

 

 

B

I

S

E

C

T

A

 

 

 

 

R

 

14.

ENPTFIU

14A

TUPILARE

81

s

doar Naghi s-a tupilat de… 24 p

N

R

 

 

 

 

 

 

 

 

G

O

D

A

C

 

 

15.

UNPTCJE

A12

FITE

57

 

 

O

I

N

C

A

P

U

T

I

 

 

 

 

 

 

 

 

16.

ACINPTU

4K

JEB

40

 

solo N. Aldea; ceilalţi câte 12-30 p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

ADDGORS

O1

INCAPUTI

80

s

 

 

Punctajul-top = mic record!

Joc excelent !!

10 SCRABBLE !!!

 

 

18.

PRS

N10

GODAC

101

 

toţi, excepţii Iatan (zero) şi Eftimiu = 20 p

 

 

 

 

 

F10

HAR

 

 

 

 

 

 

 

 

F10

HARPA

 

 

 

 

 

 

 

 

5E

SI

31

 

Iovanov, Konicika şi Petrescu

 

 

 

 

 

Top

1403

 

 

 

 

            DATA: 9 MAI 1985, ORA 14.00.

            A ARBITRAT: Dan URSULEANU.

            Grupele au fost formate şi cunoscute concurenţilor în 8 mai.

 

GRUPELE DE LITERE

… Din păcate, în arhivele noastre nu s-au păstrat decât puţine elemente referitoare la această încrâncenare sportivă; de exemplu, ordinea extragerii grupelor în concurs: 2, 7, 12, 8, 14, 11, 10, 3, 1, 4, 13, 9, 5 şi 6. Evident, “loviturile” de 250-350 de puncte s-au realizat cu grupele 1, 9, 5…

 

NU

1.

AEFGORR

2.

AACIPRT

3.

ACDEHIU

Clasament

4.

ABIMNTU

1.

Viorel NAGHI

1812

5.

ABEILSX

2.

Iuliu IOVANOV

1798

6.

ACFINOT

3.

Niculae Ermil EFTIMIU

1691

7.

ACDILUP

4.

Ninel ALDEA

1674

8.

IIMOOPT

5.

George IATAN

1617

9.

GIJRST?

6.

Alexandru PETRESCU

1489

10.

EEIMSUZ

7.

Ovidiu OPRIŞIU

1408

11.

ADEEPRR

8.

Gabriel ENE

1363

12.

AELNRTV

9.

Tinel ALDEA

1164

13.

EENNOS?

10.

Francisc KONICIKA

1111

14.

ACDLUTV

11.

Ionel Dorel FLOREA

1064

 

 

 

            S-A DESFĂŞURAT ÎN PERIOADA 7 – 9 MAI 1985.

 

            Au participat 16 concurenţi, repartizaţi în 4 grupe de câte 4 concurenţi. Turneul s-a desfăşurat după formula “fiecare cu fiecare” (în cadrul grupei), iar primii 2 clasaţi s-au calificat pentru faza semifinală. Ajunşi aici, primul clasat în grupa A a jucat cu al doilea clasat în grupa B etc.

            Din păcate, nu s-au păstrat toate documentele primare ale turneului, la care se pare că au participat: Ninel ALDEA, Tinel ALDEA, Niculae Ermil EFTIMIU, Gabriel ENE, Petre EUSIMUGHER, Ionel Dorel FLOREA, Maria FLOREA, George IATAN, Ştefania IORDACHE, Iuliu IOVANOV, Francisc KONICIKA, Viorel NAGHI, Ovidiu OPRIŞIU, Carmen PETRESCU, Alexandru PETRESCU, Dan URSULEANU.

            Faza finală s-a desfăşurat sub formă de turneu între cei 4 calificaţi din semifinale.

           

Iată rezultatele din turneul final:

 

1.

Dan URSULEANU

3,574

0,467

1,533

1,504

0,496

1,547

0,453

2.

Tinel ALDEA

3,456

1,533

0,467

0,437

1,563

1,515

0,485

3.

Ninel ALDEA

2,524

0,496

1,504

1,563

0,437

0,467

1,533

4.

Alexandru PETRESCU

2,471

0,453

1,547

0,485

1,515

1,533

0,467

 

  

 

           (Denumirea provine de la faptul că s-a jucat în orele nopţii din 9 spre 10 mai 1985, ca huhurezii…)

           ARBITRU PRINCIPAL: Dan URSULEANU. Arbitru verificare şi înregistrare: Francisc KONICIKA.

           EXTRAGERE DIRIJATĂ, CU FORME FLEXIONARE.

 

 

Clasament

1.

Ninel ALDEA

1119

 

2.

Viorel NAGHI

1105

 

3.

Nicolae OPRIŞIU

1088

 

4.

Alexandru PETRESCU

1014

Ninel ALDEA

Viorel NAGHI

Nicolae OPRIŞIU

 

5.

Niculae Ermil EFTIMIU

985

 

6.

Tinel ALDEA

908

 

7.

Ovidiu OPRIŞIU

893

 

8.

Gabriel ENE

889

 

9.

Iuliu IOVANOV

828

 

10.

George IATAN

750

 

 

Notă. După această partidă, Ninel ALDEA a devenit MARELE LILIAC !!!

 

 

 

            DATA: 10 MAI 1985, orele 9.30 a.m.

            ARBITRU PRINCIPAL: Ninel ALDEA.

            CU FORME FLEXIONARE.

 

            În general, timpul de gândire la fiecare depunere a fost de cca 20 minute. S-a cerut numai poziţia depunerii şi cuvântul, fără calculul punctajului. Orice soluţie greşită (cuvinte inexistente etc.) s-a penalizat cu 5 puncte.

 

 

Clasament

1.

Viorel NAGHI

2388

2.

Iuliu IOVANOV

2341

3.

Nicolae OPRIŞIU

2129

4.

Tinel ALDEA

1741

5.

Gabriel ENE

1570

Viorel NAGHI

Iuliu IOVANOV

Nicolae OPRIŞIU

6.

Ovidiu OPRIŞIU

1537

7.

Ştefania IORDACHE

1272

8.

Niculae Ermil EFTIMIU

1185

9.

Francisc KONICIKA

1180

10.

George IATAN

1139

11.

Dorel Ionel FLOREA

1128

 

Grila partidei

 

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C

 

 

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D

 

 

R

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E

 

 

A

P

r

I

N

D

E

R

I

 

 

 

 

F

 

 

N

 

 

N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G

 

 

j

 

 

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H

 

 

A

 

B

R

O

M

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

T

 

O

I

 

 

 

 

 

 

A

 

 

J

 

 

I

N

S

T

A

B

I

L

A

 

C

 

 

K

 

 

 

 

T

A

 

 

 

 

 

 

I

 

 

L

 

 

 

 

A

 

 

 

 

 

 

 

U

 

 

M

 

 

 

 

N

E

V

O

L

N

I

C

I

 

 

N

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

A

 

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

 

 

 

 

 

            10 MAI 1985, ORA 16.00.

            ARBITRU PRINCIPAL: Ovidiu OPRIŞIU (zis Duţu); ARBITRI DIVERŞI: Carmen OPRIŞIU, Mirela ALDEA, Gabriela ALDEA.

            EXTRAGERE SELECTIVĂ, CU FORME FLEXIONARE.

 

Clasament

ÎN URMA CĂRUIA ARE, ÎN SFÂRŞIT, ŞI TÂRGOVIŞTE UN… MARE BRAD!

 

1.

Tinel ALDEA

1085

15

2.

Alexandru PETRESCU

1073

11

3.

Dan URSULEANU

1058

13

4.

Viorel NAGHI

1051

12

5.

Ninel ALDEA

1038

12

6.

Niculae Ermil EFTIMIU

1003

9

Tinel ALDEA

Dan PETRESCU

D. URSULEANU

7.

Gabriel ENE

893

9

8.

Nicolae OPRIŞIU

882

10

9.

Dorel Ionel FLOREA

771

2

10.

George IATAN

744

6

11.

Francisc KONICIKA

695

4

12.

Ştefania IORDACHE

683

6

 

           

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

DEJMTUU

 

Top:

1194

 

A

R

E

V

A

N

S

A

I

 

 

 

F

O

S

A

 

2.

MU+BEINT

H4

JUDET

50

 

numai N. Oprişiu… 28!

B

 

 

 

 

 

 

R

A

S

P

L

A

T

I

 

 

3.

CINTU+HO

9G

BEM

43

 

 

C

 

 

 

 

 

 

 

D

 

 

 

U